Didim'in Eşsiz Güzellikteki Altınkum Plajı

Detaylar

Okuma Süresi

3 dk.

Kategori

Blog

Didim'in Eşsiz Güzellikteki Altınkum Plajı

Aydın’ın Didim ilçesi, gezilecek ve görülecek birçok yere sahiptir. Bu yerlerin başında Altınkum Plajı gelir. Deniz, kum ve güneşin sunduğu doğal güzelliği ile Altınkum Plajı, 750 metre uzunluğunda ve 15 metre genişliğindedir. Yaz aylarında yerli halkın ve turistlerin en yoğun olduğu plajlardan biridir. Etrafında birçok otel, restoran, kafe ve barın mevcut olduğu plaj hem denize girenler hem de eğlenmek isteyenler için birçok olanak sunar. Ege Bölgesi’nde birçok gezilecek ve görülecek yer vardır. Denizinin daha berrak ve sakin olması, deniz sıcaklığı ve tarihi açıdan birçok noktaya sahip olmasıyla Ege Bölgesi’nde yaşam oldukça güzeldir. Bunun yanı sıra yemek çeşitliliği ile doğal ve organik birçok ürüne ulaşmak açısından Ege’de yaşamak oldukça avantajlıdır. Birçok plaja sahip olan bölge gerek turistik anlamda gerekse yerli halk açısından yaşamı güzelleştirir.

Altınkum Plajı’na Verilen Mavi Bayrak Ödülü

Mavi Bayrak, simgesel bir anlam taşır. İlk olarak Fransa’da 1985 yılında ortaya çıkar. Günümüzde 30 ülkesi Avrupa’dan olmak üzere toplam 49 ülkede Mavi Bayrak uygulaması mevcuttur. Türkiye’de bu uygulamayı yürüten vakıf Türkiye Çevre Eğitim Vakfı’dır. Mavi Bayrak içerisinde beş önemli maddeyi barındırır. Mavi Bayrak verilen bölgeler bu beş maddenin olduğu bölgelerdir.

  • Eğitim: İnsanların içerisinde yer aldıkları çevre ve doğa hakkında daha iyi bilgi sahip olmalarını içeren amaçtır. Bu amaçla toplumun doğayı araştırması ve öğrenmeye dair merakının artırılması hedeflenir.
  • Bilgilendirme: Bölgenin hayvan habitatı ve botanik açısından tanınmasını sağlar.
  • İzleme: Düzenli olarak kontroller ve saha araştırılmalı yapılarak bölgenin korunumunun teşvik edilmesi amaçlanır.
  • Yönetim: Yerel gönüllüler sayesinde Mavi Bayrak projesi tüm dünyada yayılmayı amaçlar.
  • Güvenlik: Doğal habitatın korunumu, ziyaretçilerin alan içerisinde daha iyi hareket etmeleri ve çalışanların güvenliğini amaçlar.

Altınkum Plajı için hazırlanan Mavi Bayrak raporunda, plajın uzunluğu, genişliği, içerisinde ulaşılabilir ihtiyaç alanları ve çevre yerlere uzaklıkları yer alır. Bunun yanı sıra deniz suyu analizleri ile denizin kirlilik oranları son dört yılın ortalamasına göre hesaplanır. Bu hesaplamada kirlilik varsa Mavi Bayrak indirilir. Mavi Bayrak kapsamında Didim Altınkum’da birçok etkinlik düzenlenerek bu bilincin halka ve turistlere aşılanması amaçlanır. Böylece herkes kendi gönüllü oluşuyla plaj içerisinde daha dikkatli olarak doğayı korumaya çalışacaktır.

Altınkum Plajı’na Verilen Mavi Bayrak Ödülü

Altınkum Halk Plajı, herhangi bir ücret talep edilmeyen herkese açık olan bir plajdır. İçerisinde ihtiyaçların karşılanabileceği alanlar mevcuttur. Plaja ulaşım için gerek kendi aracınızı gerekse toplu taşımayı kullanabilirsiniz. Özellikle berrak denizi ile çocuklar için oldukça güvenilir bir alan tanır. Denize girmek ve eğlenmek 7’den 77’ye herkes için uygundur.

Didim Altınkum Plajı Çevresinde Gezilecek Yerler

Didim, içerisindeki antik kentleri, doğal güzellikleri ve çevresindeki birçok adacığıyla gezilecek birçok yere sahiptir. Altınkum çevresinden yürüyerek ya da aracınızla ulaşabileceğiniz yerleri gezebilir, yeni mekanlar keşfedebilirsiniz.

Open chat
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?